27. 3. 2024

Encyklopedie hudebních nástrojů je konečně doplněna také o rodinu bicích nástrojů! 

Na platformě se poprvé objevuje sekce nazvaná Hudební „nápadovník“ Kuby Kacara. PhDr. Jakub Kacar, DiS, Ph.D. je známý pedagog, muzikant, školitel a propagátor moderní výuky hudební výchovy, který působí na Pražské konzervatoři, Katedře hudební výchovy PF UJEP a ZUŠ Litoměřice. Tato sekce sdružuje některé starší materiály a těšíme se, že se ve spolupráci s Kubou bude postupně rozrůstat o další jeho neotřelé a podnětné nápady.

  /


7. 3. 2024

Časová osa hudebních skladatelů se rozrostla o 3 položky, momentálně na ní „žije“ 44 jmen. Ta zároveň přibyla do abecedního seznamu. S postupujícími týdny se 4. a 5. ročník hudební nauky rozrostl o lekce 16, 17 a 18, další budou v závěsu přibývat. Lekce ze studijního plánu ZUŠ se nyní správně zobrazují také na zařízeních iPad (děkujeme za zpětnou vazbu do ZUŠ Votice!).


7. 2. 2024

Časová osa hudebních skladatelů je doplněna o další jména, současný stav čítá 41 položek. Stejně tak je aktualizován abecední seznam. S novým pololetím přibyly do 4. a 5. ročníku hudební nauky 13., 14. a 15. lekce. Ve spolupráci s Bohuslavem Bobem Zikou se na platformě objevuje také materiál s názvem Významní světoví hráči na klávesové nástroje.


17. 12. 2023

Už nějakou dobu je doplněno 2. čtvrtletí (Zima) 4. a 5. ročníku hudební nauky pro ZUŠ, teď je na platformu umístěno také dosud chybějící 4. čtvrtletí (Léto) 3. ročníku. V Encyklopedii hudebních skladatelů začíná být živěji, přibyla patnáctka dalších jmen.


17. 10. 2023

Po delší době se rozrůstá také Encyklopedie hudebních nástrojů – tentokrát přibyla rodina klávesových nástrojů čítající klavír, klávesy (keyboard), chrámové varhany, akordeon, syntezátor a cembalo.


15. 9. 2023

1. čtvrtletí (Podzim) 5. ročníku hudební nauky je kompletní, na platformu je umístěno 6 lekcí. Další budou přibývat, stejně jako v ročníku HN4. V Encyklopedii hudebních skladatelů opět ožily další položky a jména, při najetí kurzorem se zvětší ikona skladatele a zezelená pozadí se jménem.


30. 8. 2023

Do nového školního roku vstupujeme se spoustou nového obsahu! 3. ročník hudební nauky (HN3 – Cestujeme světem hudby) se rozrostl o výukový blok JARO obsahující dalších 6 lekcí. Ve studijním plánu Hudební nauka pro ZUŠ ale přibylo i prvních 6 lekcí 4. ročníku (HN4 – Poznáváme svět hudby) a první 3 lekce 5. ročníku (HN5 – Vracíme se do světa hudby). Obsah pro hudební nauku tak nyní pokrývá všechny ročníky, přičemž chybějící navazující lekce budou samozřejmě na platformu včas umístěny. Došlo i na aktualizaci Poslechového cenra – modul Posloucháme podle stylů, žánrů nebo období nyní „pod jednou střechou“ sdružuje poslechové materiály kompletně v češtině (téměř 200 písní/skladeb), probíhají drobné grafické aktualizace a další materiály typu Posloucháme a hodnotíme sem budou přibývat. Do sekce encyklopedií přibyla Encyklopedie moderní hudby, která podává přehledný popis hudebních žánrů a opírá se právě o materiály z Poslechového centra. Stejně tak v Encyklopedii hudebních skladatelů jsou postupně „přiváděni k životu“ další skladatelé. Všechny tyto materiály jsou přímo provázány i do lekcí hudební nauky. Došlo na modernizaci hudebních aplikací – např. oblíbené Rytmické mřížky, Hudební průzkumník nebo aplikace Perkusista jsou nyní vybaveny funkcí ukládání a načítání uloženého obsahu, takže např. konkrétní rytmický vzorec si můžete uložit a při příštím použití Rytmických mřížek v hodině si ho pouze otevřete a nemusíte ho vytvářet znovu. Ve fázi finálního testování je aplikace Charanga Offline, která bude k dispozici pro počítače a tablety (Mac/Windows/iPad/Android) a umožní stáhnutí libovolného obsahu platformy Charanga pro situace, kdy není dostupné dostačující nebo vůbec žádné připojení k internetu. 


9. 6. 2023

Zima je sice za námi a ještě daleko před námi, ale do 3. ročníku hudební nauky (HN3 – Cestujeme světem hudby) právě přibyl výukový blok ZIMA obsahující 6 dalších kompletních lekcí. Nové učivo, opakování, procvičování, kvízy, poznávání hudebních nástrojů… obsah se utěšeně rozrůstá!


10. 5. 2023

Na platformu byl již před časem doplněn kompletní 2. ročník hudební nauky (HN2 – Pronikáme do světa hudby). Čerstvě přibylo také první čtvrtletí (6 lekcí) navazujícího ročníku (HN3 – Cestujeme světem hudby). Práce na dalších lekcích neutuchají a naší snahou je připravit do začátku nového školního roku co nejvíce obsahu směrem k ucelené nabídce všech ročníků předmětu Hudební nauka ZUŠ.

Postupně se rozrůstají i další materiály jako Zpěvník dětských a lidových písní.


16. 2. 2023

Na záložce Hudební aplikace v sekci Poslechové centrum se objevuje Zpěvník dětských a lidových písní. Zde budou postupně přibývat písně, které jsou součástí výukových materiálů hudební nauky a hudební výchovy na platformě. K dispozici je vždy verze se zpěvem, ale také samotná podkladová nahrávka, a samozřejmě text a notový zápis melodie.

Pokračujeme také s realizací materiálů pro 2. ročník hudební nauky (HN2 – Pronikáme do světa hudby); je doplněno kompletní první pololetí a další lekce budou záhy přibývat.


11. 1. 2023

V sekci encyklopedií přibyl nový materiál, skvěle využitelný zejména v rámci předmětů EKN a EZHZT – Historie elektronických klávesových nástrojů. Jeho autorem je známý odborník v této oblasti Bohuslav Bob Zika.


15. 12. 2022

V encyklopedii hudebních nástrojů je přidána další rodina nástrojů – dřevěné dechové (zobcová flétna, příčná flétna, klarinet, fagot, hoboj a saxofon).


1. 12. 2022

V rámci Hudebního světa (Charanga Music World) je nyní k dispozici obsah pro přípravnou hudební výchovu (PHV) a 1. ročník hudební nauky pro ZUŠ (HN1)! Postup, jak tyto světy zpřístupnit žákům, naleznete v nápovědě zde https://www.charanga.cz/cmp/napoveda/yumu/jak-zaci-pouzivaji-hudebni-svet


24. 11. 2022

V encyklopedii hudebních skladatelů jsou po Smetanovi a Dvořákovi k dispozici další materiály: Bach, Vivaldi, Mozart, Beethoven.


19. 9. 2022

Spuštění nové webové stránky Charanga Česko


30. 8. 2022

Newsletter č. 8 k chystané nové podobě webové stránky zde:

https://1url.cz/Trq42


22. 10. 2021

Říjnový newsletter s informacemi o novém kurzu přípravné hudební výchovy je k dispozici zde:

https://1url.cz/wKdPk


22. 4. 2021

Dubnové číslo newsletteru naleznete zde:

https://1url.cz/BKJeJ


19. 1. 2021

Lednový newsletter přináší informace o probíhajících školeních ve spolupráci s NPI ČR:

https://1url.cz/6zcPa

Mnoho sil do pokračující distanční výuky!


22. 10. 2020

Říjnové vydání informačního newsletteru si můžete přečíst na této adrese:

https://1url.cz/xzfKR

Přejeme silnou imunitu, tuhý kořínek a pevné nervy!


27. 8. 2020

Newsletter s aktuálními informacemi si můžete přečíst zde:

https://1url.cz/ozjgG

Přejeme klidný konec prázdnin a úspěšný start do nového školního roku!


27. 4. 2020

Webinář „Charanga – online knihovna kvalitních interaktivních materiálů pro hudební výuku“ je nyní k dispozici ke zhlédnutí na kanále Youtube projektu SYPO. Lubor Bořek, ředitel ZUŠ v Polici nad Metují, předseda Krajské umělecké rady Královéhradeckého kraje, člen Kolegia předsedy ÚUR ZUŠ ČR a člen Sekce ZUŠ Stálé konference ředitelů v projektu SYPO vám přiblíží koncepci platformy a poskytne základní návod, jak platformu začít používat.

https://1url.cz/bz27y


23. 4. 2020

Webinář na podporu distanční výuky ve školách
V pátek 24. dubna ve 14 hod. bude v rámci projektu SYPO Národního pedagogického institutu ČR vysílán webinář s názvem „Charanga – online knihovna kvalitních interaktivních materiálů pro hudební výuku“. Lektorem bude ředitel ZUŠ v Polici nad Metují Lubor Bořek, vysílání trvá zhruba 40 minut a jeho součástí je také online chat. Program naleznete na stránce projektu SYPO

http://www.projektsypo.cz/webinare-na-podporu-distancni-vyuky-ve-skolach.html#webinare

nebo se můžete připojit přímo na kanál projektu SYPO na Youtube

https://www.youtube.com/projektsypo
Webinář bude následně k dispozici také pro pozdější zhlédnutí.